Cimbálová muzika Javor vznikla v roce 1991 přejmenováním mladé cimbálové muziky působící při domu kultury v Kyjově. Popudem k tomuto kroku byl tehdejší vznik stejnojmenného slováckého souboru, se kterým dodnes spolupracujeme.
      Za dobu své více než desetileté existence jsme se absolvovali stovky vystoupení v rámci naší republiky (Karlovy Vary, Praha, Ostrava, Zlín, Brno a celá řada větších či menších měst a vesnic) i v zahraničí (Holandsko 1993, Rakousko 1995, Polsko 1995, Slovinsko 1996, Německo 1997, Maďarsko 2002, Srbsko 2003, Itálie 2005). Spolupracovali jsme s celou řadou místních slováckých souborů (Javor, Slovácký soubor Kyjov, Kyjovánek, dospělý a dětský soubor z Vracova, ženský a mužský sbor z Bukovan, Lúčka, chasa z Vlkoše a další).
      S naší cimbálou muzikou za dobu její existence hráli a zpívali více než dvě desítky muzikantů. Nemá smysl jmenovat každého jednotlivě, ale všem patří poděkování. Stejně tak jako patří naše poděkování všem, kteří nás v naší činnosti podporovali a podporují.
      Vývoj a změny v naší muzice dokumentují také chronologicky řazené fotografie v rubrice "Galerie".